Prírodné mydlá sú stále populárnejšie. Hlavne kvôli tomu, že nielen účinne čistia, ale taktiež pokožku vyživujú. Pokožku ako bežné mydlá nevysušujú, takže je pravdepodobnejšie, že ich budeme používať každý deň. Poznáte všetky druhy prírodných mydiel a viete, z čoho sú vyrobené?

Správne zloženie je tajomstvom dobrého mydla. Tie, ktoré sú k dispozícii v drogériách len veľmi zriedka, obsahujú len prírodné prísady – často pozostávajú z množstva nepotrebných konzervačných látok, vonných látok a farbív, ktoré sú zodpovedné za podráždenie pokožky namiesto toho, aby sa o ňu postarali. Najväčšou nevýhodou bežného mydla je jeho pH , ktoré je nevhodné pre pokožku. Ak sa napríklad použije na umývanie tváre, môže to spôsobiť pocit tesnosti a nepohodlia.

Preto sa neodporúča používať bežné mydlo na každodenné čistenie pleti. Ideálnou náhradou je prírodné mydlo – jedno z mála, z ktorých si môžeme vybrať.

Aké sú výhody prírodných mydiel?

Ide o prírodnú kozmetiku, ktorá sa vyrába hlavne z rastlinných tukov (oleje, maslo) a vody. Ak chcete nazvať mydlo prírodným, malo by obsahovať 100% prírodných prísad. Žiadne konzervačné látky alebo umelé prísady, saponáty a vonné látky. Najjednoduchší spôsob, ako ich odlíšiť od bežných mydiel, je analyzovať zloženie – malo by byť minimalistické. Toto je ich najväčšia výhoda, ktorá má priamy vplyv na účinky. Takéto mydlá pokožku nevysušujú, nedráždia (pokiaľ nie sme alergickí na určitú zložku mydla) a počas umývania poskytujú náležitú starostlivosť. Výmena bežného mydla za to s prírodnými prísadami je jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré môžu zmeniť našu každodennú starostlivosť o pleť.

Ako viete, že mydlo je prírodné?

  • Neobsahuje viac ako 4-5 prírodných prísad.
  • Má 100% prírodné zloženie, neobsahuje žiadne konzervačné látky a žiadne saponáty.
  • Jeho cena je, žiaľ, vyššia ako za bežné mydlo.
  • Na rozdiel od presvedčenia, prírodné mydlá penia.

Druhy prírodných mydiel

TVRDÉ MYDLO

Najjednoduchšie, ale najobľúbenejšie prírodné mydlo, ktoré sa používa už desaťročia. Viete, z čoho je vyrobené tvrdé (alebo tvarohové) mydlo? Je to kombinácia draselných solí s vyššími karboxylovými kyselinami, kyselinou citrónovou, glycerolom a chloridom sodným. Vďaka tomuto jednoduchému zloženiu bez konzervačných a vonných látok je mydlo vhodné používať aj v prípade citlivej pokožky alebo so sklonom k ​​alergiám. Je univerzálne, umýva všetko (nielen pokožku, ale aj vlasy) a má antibakteriálny účinok, takže môže pomôcť aj pri liečbe akné.

KASTILSKÉ MYDLO

Mnohé z prírodných mydiel sú kozmetické výrobky charakteristické pre konkrétnu oblasť a vyrábané z prírodných zložiek typických pre dané miesto. Toto je prípad kastilského mydla, ktoré – ako už názov napovedá – pochádza zo stredného Španielska. Z čoho je vyrobené? Základom je olivový olej, ktorý je niekedy obohatený o ďalšie oleje, akými sú napríklad jojobový, alebo konopný olej. Prírodné kastílske mydlo je veľmi mierne a s veľmi dobrými umývacími vlastnosťami, hoci jemne pení. Odporúča sa na súčasné čistenie a zvlhčenie pokožky, vhodné aj pre novorodencov!

MARSEILLSKÉ MYDLO

Má veľmi podobné zloženie ako kastilské mydlo, ale je draselné. Jeho základom sú rastlinné oleje, najčastejšie olivový olej. Keby nebolo ďalších prísad, možno si myslieť, že Marseillské mydlo sa od svojho predchodcu nelíši. Obvykle však obsahuje francúzske prísady, napríklad levanduľu, ktorú je najľahšie rozpoznať. Aké vlastnosti má Marseillské mydlo? Dokonale hydratuje a čistí pokožku a čo je zaujímavé, môžete ho použiť aj namiesto ženskej vody, pretože má správne pH.

ALEPPO MYDLO

Najčastejšie sa odporúča na boj proti akné. Prírodné Sýrske mydlo z Aleppa sa vyrába ručne v súlade s receptúrami odovzdávanými po celé tisícročia. Je to zmes niekoľkých látok – vavrínový olej, olivový olej (obsahujú ho takmer všetky prírodné mydlá) a hydroxid sodný, ktorý pôsobí ako penotvorné činidlo. Aleppa mydlo je známe tiež ako Sýrske mydlo alebo olivovo-vavrínové mydlo. Stojí za to si ho kúpiť, ale najprv sa uistite kontrolou jeho zloženie, a neriaďte sa iba menom. Jednoduché zloženie je zárukou antibakteriálneho pôsobenia a skutočnosti, že toto mydlo je vhodné na starostlivosť o mastnú a aknóznu pokožku.

PELOIDOVÉ MYDLO

Je to prírodné mydlo založené na rôznych druhoch rastlinných olejov, pre tieto výrobky je však charakteristické pridanie rašeliny (špecifický druh rašeliny s terapeutickými funkciami). Najčastejšie sa odporúča do kúpeľov, kde je jeho účelom biologická regenerácia. Prečo? Pretože stimuluje syntézu kolagénu, zodpovedajúcu, okrem iného, za pružnosti pokožky.

SÍROVÉ MYDLO

Ďalšou variantou pre ľudí, ktorí majú problém s akné, je prírodné sírové mydlo. Pri jeho používaní však buďte opatrní, pretože môže pokožku vysušiť. Je to zámerné opatrenie – sírové mydlo obsahuje asi 5% čistých zlúčenín síry, ktoré potláčajú nadmerný mazotok a minimalizujú problém s akné. Sírové mydlo dokonale zjemňuje pleť, a preto je v každodennej starostlivosti veľmi obľúbené. Zaujímavé je, že sa dá použiť aj v starostlivosti o pokožku hlavy a na redukciu výskytu mastných vlasov a odstránenie lupín.

GLYCERÍNOVÉ MYDLO

Ďalším prírodným mydlom prospešným pre ľudí s citlivou pokožkou je glycerínové mydlo. Má upokojujúce vlastnosti, dodáva pokožke hebkosť a prináša úľavu. Môžete ho použiť na akýkoľvek typ pleti. Odkiaľ glycerínové mydlo pochádza? Jeho základnou zložkou je samozrejme glycerín, ktorý sa získava najmä z rastlinných olejov. Taktiež obsahuje prírodné oleje a rastlinné extrakty a niekedy aj éterické oleje, hoci tieto môžu byť senzibilizujúce, takže na to pred prvým použitím určite nezabudnite.

BREZOVÉ DECHTOVÉ MYDLO

Má karamelovú farbu a ľahko sa napení. Dechtový olej sa vyrába z dechtu: tmavá olejovitá tekutina extrahovaná z kôry stromov, ako je borovica, breza alebo buk. Je to prírodné mydlo s intenzívnym a bohužiaľ dosť nepríjemným zápachom. Zdá sa, že počet jeho vlastností to však kompenzuje – pokožku čistí a zmatňuje, poskytuje antibakteriálne a antiseptické vlastnosti a neutralizuje toxíny. Mnoho ľudí používa brezové mydlo nielen na starostlivosť, ale aj na liečenie chorôb, ako sú mykóza, psoriáza, akné a alopécia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *