Metóda čistenia olejom (po anglicky Oil Cleansing Method alebo OCM) využíva pre čistenie pleti silu prírodných olejov, ktoré dokážu rozpúšťať iné oleje a mastnoty. Prírodné oleje odstraňujú z pleti nečistoty a zvyšky make-upu, no zároveň nenarušujú (na rozdiel od pleťových čistiacich gélov) prírodnú hydro-lipidovú vrstvu pokožky. Prečo sa oplatí túto metódu vyskúšať a aké má účinky? Ktoré oleje by ste si mali zvoliť a v akom pomere? Ako čistiť pleť olejom krok za krokom?

Prečo sa oplatí čistiť pleť olejom?

Tradičné kozmetické prípravky určené na čistenie tváre, najmä čistiace gély, sa skladajú z čistiacich látok, alkoholov a kyselín. Cieľom týchto mocných látok je zbaviť pokožku všetkých nečistôt vrátane kožného mazu, čím ale narúšajú prirodzenú ochrannú bariéru pokožky (hydro-lipidový plášť). Dôsledkom môže byť podráždená, suchá a dehydrovaná pokožka, ktorej ochranný mechanizmus opätovne naštartuje produkciu kožného mazu v ešte väčšom množstve. To môže vyústiť do zhoršeného stavu pleti, výskytu čiernych bodiek a následne do vyhľadávania čoraz výkonnejších čistiacich prípravkoch.

Účinky čistenia pleti olejom

Prírodné oleje môžeme použiť pre všetky typy pleti a vďaka nim dosiahnete nasledujúce účinky:

  • hladká, čistá, zvlhčená a upokojená pleť s rovnomerným zafarbením,
  • hydro-lipidová rovnováha, menší počet čiernych bodiek, zúžené póry a obmedzené vylučovanie kožného mazu,
  • posilnenie mihalníc a nechtov.

Nie všetky účinky olejov sa dostavia okamžite – aj keď bude vaša pleť okamžite očistená, na dokonalú hladkosť a znížený počet čiernych bodiek si budete musieť počkať približne 3 týždne. Je tiež možné, že zmes olejov, s ktorou začnete, si bude vyžadovať úpravy v závislosti od individuálnych potrieb vašej pleti.

Čistenie pleti olejom – zmes olejov

Základom tejto metódy je zmes olejov, ktorá obsahuje ricínový olej a vami zvolený základný olej (nosný olej). Vlastnosti zmesi by mali odpovedať typu pleti.

  • suchá pokožka: 10% ricínového oleja a 90% základného oleja,
  • normálna pokožka: 20% ricínového oleja a 80% základného oleja,
  • mastná pokožka: 30% ricínového oleja a 70% základného oleja.

Toto sú úplne základné pomery, ktoré vám poslúžia v začiatkoch čistenia pleti touto metódou. Kombinácie olejov a ich proporcie môžete meniť v závislosti na reakcii vašej pleti, pričom taktiež môžete pridať esenciálne alebo iné základné oleje. No s ďalšími základnými olejmi by ste to nemali preháňať, pretože pleť môže na niektorý z olejov negatívne reagovať. Čím viac olejov bude obsiahnutých v zmesi, tým ťažšie prídete na to, ktorý z nich vašej pleti nesedí a spôsobuje podráždenie. Z tohto dôvodu by ste mali používať okrem ricínového maximálne tri ďalšie základné oleje. Ricínový olej by mohol podráždiť oči, takže pri odličovaní musíte byť opatrní.

Čistenie pleti olejom – ktoré oleje si zvoliť?

Stojí za to siahnuť po prírodných, za studena lisovaných, nerafinovaných olejoch. Výber základného oleja by sa mal odvíjať od typu pokožky. Pre suchú pleť (bez tendencie k upchávaniu pórov) a zrelú pleť bude najlepší olej zo sladkých mandlí, marhuľových semien, pšeničných klíčkov, brutnáku lekárskeho, avokáda, pižmovej ruže, či makadamový, arganový a olivový olej. Na starostlivosť o zmiešanú pleť sa oplatí použiť jojobový olej a olej z hroznových semienok. Mastnej pleti bude vyhovovať olej z čiernej rasce, svetlicový, orechový, tekvicový a broskyňový olej, ako aj konopný, ľanový a sezamový olej. Medzi oleje odporúčané pre kapilárnu pokožku patrí olej z lieskových orieškov a zo slamienky. Pokiaľ ide o pokožku náchylnú na akné, odporúčame olej svetlicový, tamanu (niekoľko kvapiek), slnečnicový, sezamový a ľanový. Pre starostlivosť o normálnu pokožku si môžete vybrať olej zo semien granátového jablka, sladkých mandlí, avokáda, lieskových orechov, marhuľových jadier a šípok. V každom prípade môžete siahnuť po hotovej zmesi olejov, pokiaľ neobsahuje parafín.

Čistenie pleti krok za krokom

Predtým, ako pristúpite k čisteniu pokožky olejmi, vezmite si malé uteráky alebo utierky z mikrovlákna, bavlny alebo mušelínu. Je veľmi dôležité, aby dobre absorbovali vodu a dlho udržiavali teplo. Uteráky by sa mali po každom použití oprať a vysušiť.

Nalejte primerané množstvo zmesi olejov do ruky a rozotrite ju v dlaniach. Pleť jemne navlhčite a potom na ňu naneste olej. Masírujte pokožku krúživými pohybmi so zvláštnym dôrazom na problémové oblasti. Navlhčite uterák alebo handričku vo veľmi teplej vode, potom si ju priložte na tvár, kde ju necháte, kým nevychladne. Opláchnite uterák a položte si ho späť na tvár. Toto zopakujte ešte dvakrát. Potom jemne zotrite olej z pokožky, uterák opláchnite v studenej vode a utrite pleť, aby sa póry uzavreli. Keď skončíte s používaním olejov, môžete si tvár umyť mydlom Aleppo. Na konci na pokožku aplikujte toner a jemný krém alebo sérum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *